تعیین خسارت ۱۵۰ هزار دلاری برای قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی

با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور در جلسه ی امروز هیات دولت و تصویب هیئت وزیران، زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اکراینی فراهم شد و مبانی حقوقی و میزان این خسارات تعیین شد.

به گزارش اختبار به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی رییس جمهور، در جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت، معاونت حقوقی رئیس جمهور از پیگیری‌های مستمر درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها برای پرداخت خسارات سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اکراینی و تاکید بر ضرورت تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات خبر داد و اظهار داشت: اعتبار لازم در آغازین روزهای دیماه سال جاری، تأمین شده است.

بر این اساس هیات دولت در این جلسه تصویب نمود که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ‌گونه  تبعیض ناشی از ملیت و  تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود.

طبق این مصوبه، وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف است با همکاری دستگاه های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن را در اسرع وقت فراهم کند و مبالغ را براساس مستندات به ذی‌نفعان (خانواده ها و بازماندگان هریک از قربانیان) پرداخت نماید.

همچنین در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت دار نیست.

در پایان معاونت حقوقی رئیس جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی با این خانواده‌ها اعلام کرد: اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی‌برد ولی امیداست این پرداخت، تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان‌ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه‌های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

صبح روز بیست و یکم دی ماه ۱۳۹۸ ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در تاریخ هجدهم دی، با صدور اطلاعیه‌ای،اعلام کرد:  «بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد، هواپیمای مسافربری اوکراینی مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی شد.»

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

برخی از موکلین ما